INFOTEKA
AGDKOMPUTERYRTV
Chłodziarko-zamrażarki(417)
Czajniki(142)
Kuchenki Mikrofalowe(156)
Kuchnie(293)
Odkurzacze(279)
Okapy(325)
Piekarniki(306)
Płyty(371)
Pralki(386)
Zamrażarki(107)
Zmywarki(435)
Żelazka(98)
Karty graficzne(144)
Karty muzyczne(2)
Płyty główne(18)
Kamery internetowe(57)
Klawiatury(73)
Monitory LCD(160)
Myszy(136)
Słuchawki(53)
Aparaty cyfrowe(179)
Kamery cyfrowe(65)
TV CRT (tradycyjne)(24)
TV LCD (ciekłokrystaliczne)(24)
TV PDP (plazmowe)(14)
TV TP (projekcyjne)(8)
Odtwarzacze przenośne(20)
Odtwarzacze samochodowe(23)

Komputery

Decyzja o zakupie sprzętu komputerowego jest obecnie jedną z najtrudniejszych decyzji konsumenckich. Jest to spowodowane z jednej strony wysokim stopniem zaawansowania technicznego, z drugiej zaś różnorodnością dostępnego sprzętu.

O szybkości przemian na tym rynku może świadczyć fakt, że ogłoszony w 2004 roku nowy typ złącza dla kart graficznych po 3 latach stał się dominującym i  kompletnie wyparł z rynku poprzednie rozwiązania. Nowości techniczne w przeciągu kilku, kilkunastu miesięcy stają się albo obowiązującymi standardami, albo też produktami niszowymi, wypieranymi przez kolejne rozwiązania.

Przeciętny cykl życia komputera waha się obecnie od 3 do 4 lat. Możemy spodziewać się, że po tym czasie sprzęt będzie wymagał ulepszenia bądź całkowitej wymiany. Okres ten jest dłuższy dla sprzętu przeznaczonego do zwykłej pracy biurowej, w przypadku komputerów przeznaczonych do rozrywki (gry, multimedia) lub specjalistycznych zastosowań, w których główną rolę odgrywa wysoka wydajność, będzie on jednak zdecydowanie krótszy.

Podstawowy zestaw komputerowy składa się co najmniej z kilku podzespołów:

  • płyty głównej,
  • procesora,
  • pamięci,
  • dysku twardego,
  • karty graficznej,
  • obudowy,
  • zasilacza.

Dodatkowo niezbędne są do niego urządzenia peryferyjne, takie jak:

Części łączy się ze sobą za pomocą specjalnych złącz, co oznacza, że niekoniecznie każda karta graficzna będzie pasować do każdej płyty głównej. Jeżeli dodamy, że praktycznie każda z części może być dostarczona przez kilku lub kilkunastu producentów, z których każdy jest nam w stanie zaoferować kilkanaście modeli różniących się wydajnością, dodatkowymi funkcjami, wyglądem, staje się oczywiste, że decyzja o zakupie sprzętu komputerowego nie jest sprawą łatwą.

Każdy podzespół oprócz podstawowej funkcjonalności, może mieć także wiele dodatkowych cech, które sprawią, że będzie bardziej użyteczny dla użytkownika. Może się jednak okazać, że dodatkowe funkcje nie będą przydatne dla celów, dla jakich dokonywany jest zakup komputera, a jedynie podniosą koszt inwestycji.

W zamieszczonej porównywarce produktów uwzględniliśmy jedynie dane techniczne udostępniane przez producentów. W zależności od typu jest to od kilku do kilkudziesięciu parametrów opisujących dany produkt.

Komputer stacjonarny jest jednym z niewielu produktów, który może w znacznym stopniu ewoluować wraz z upływem czasu. Możliwość ulepszenia poszczególnych jego części, a także urządzeń do niego podłączonych, wynika wprost z modułowej budowy i uniwersalności zapewnianej przez zestandaryzowane złącza. Czas na ulepszenie nie trwa jednak długo, obecne rozwiązania w cyklach kilkuletnich wypierane są przez nowe, znacznie wydajniejsze.

Na rynku obecne są zarówno gotowe zestawy komputerowe, jak też oferty firm, które składają na zamówienie wybrane konfiguracje. Wielu konsumentów składa lub ulepsza swoje zestawy komputerowe samodzielnie. 

Testy wydajności poszczególnych części komputerowych dostępne są w prasie fachowej i na stronach internetowych poświęconych tej tematyce.

Zobacz wszystkie produkty tej kategorii w Infotece.

Koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem o odpowiedzialności za produkt i reklamacji!