INFOTEKA
AGDKOMPUTERYRTV
Chłodziarko-zamrażarki(417)
Czajniki(142)
Kuchenki Mikrofalowe(156)
Kuchnie(293)
Odkurzacze(279)
Okapy(325)
Piekarniki(306)
Płyty(371)
Pralki(386)
Zamrażarki(107)
Zmywarki(435)
Żelazka(98)
Karty graficzne(144)
Karty muzyczne(2)
Płyty główne(18)
Kamery internetowe(57)
Klawiatury(73)
Monitory LCD(160)
Myszy(136)
Słuchawki(53)
Aparaty cyfrowe(179)
Kamery cyfrowe(65)
TV CRT (tradycyjne)(24)
TV LCD (ciekłokrystaliczne)(24)
TV PDP (plazmowe)(14)
TV TP (projekcyjne)(8)
Odtwarzacze przenośne(20)
Odtwarzacze samochodowe(23)

Wybór myszy

Mysz komputerowa jest urządzeniem wskazującym, które znacznie ułatwia nawigację w systemie komputerowym. Od czasu powstania pierwszej myszy zarówno sposób jej działania, jak i zakres realizowanych funkcji uległ znacznej ewolucji.

Mysz mechaniczna – do wykrywania szybkości oraz kierunku ruchu wykorzystywana jest kulka, która tocząc się powodowała obrót dwóch (ułożonych prostopadle względem siebie) rolek. Szybkość i kierunek obrotu jednej rolki dostarczała informacji o szybkości poruszania się myszy w pionie, drugiej zaś w poziomie. Rozdzielczość myszy mechanicznej określa się w CPI (counts per inch).  Wady to głównie duża podatność na zabrudzenia i  konieczność pracy na podłożu o określonej fakturze. 

Mysz optyczna – rejestracja kierunku oraz szybkości ruchu odbywa się na podstawie analizy zmian obrazu powierzchni, po której przesuwa się myszka. Podłoże oświetlane jest specjalną diodą (diodami) a obraz tak oświetlonej powierzchni jest przetwarzany przez specjalny procesor. Czułość myszy optycznej określa się w DPI (dots per inch). Zalety to zwiększona rozdzielczość, mechanizm odporny na zabrudzenia, pozbawiony części ruchomych. Mysz ta może działać prawie na każdym typie podłoża.

Mysz laserowa – działa na podobnej zasadzie co mysz optyczna, jednak diody elektroluminescencyjne zostały zastąpione laserem.

Kształt

Myszy komputerowe różnią się od siebie zarówno kształtem, jak i wielkością. Wybierając mysz należy zwrócić uwagę na to, aby pewnie leżała w dłoni, a my powinniśmy swobodnie (bez zmieniania położenia ręki na myszce) dosięgnąć wszystkich przycisków i rolek.

Oprócz myszek idealnie symetrycznych istnieje dość spora grupa o kształcie ergonomicznym, wyprofilowanym specjalnie dla osób prawo lub leworęcznych.

Rolka

Większość myszy posiada obecnie rolkę, umiejscowioną pomiędzy głównymi przyciskami. Często, poza możliwością obracania w przód i w tył, posiada dodatkowe funkcje, takie jak możliwość naciśnięcia (spełnia wtedy funkcję dodatkowego klawisza) lub możliwość przechylenia na boki (można wtedy np. za pomocą rolki nawigować we wszystkich kierunkach)

Standardowo rolka służy do przewijania list, dłuższych dokumentów (także stron internetowych), jednak zakres jej zastosowań zależy głownie od tego, jak rolkę obsługują programy, z których korzysta użytkownik i może być znacznie szerszy.

Przyciski

Standardowa mysz posiada dwa duże przyciski, trzeci przeważnie ukryty jest w rolce. Często jednak producenci zaopatrują swoje modele w dodatkowe przyciski, umieszczone przeważnie w sąsiedztwie rolki lub też po bokach myszy.  

Z ogonkiem czy bez ogonka

Biorąc pod uwagę sposób komunikacji z komputerem myszy można podzielić na przewodowe i bezprzewodowe.

Przewód oprócz przesyłania informacji z myszki do komputera pełni dla myszy funkcję zasilającą. Dzięki temu mysz jest lżejsza, a przesyłane informacje nie są tak podatne na zakłócenia. Podczas zwykłej pracy przewód nie jest dużym, choć z pewnością odczuwalnym utrudnieniem.

Myszki bezprzewodowe z jednej strony są pozbawione uciążliwego przewodu, który niekiedy utrudnia manipulowanie myszką, z drugiej jednak są przeważnie cięższe (zasilane są bateriami, bądź akumulatorkiem).

Myszy bezprzewodowe przesyłają dane do komputera na kilka sposobów. Mogą robić to drogą radiową, korzystając z podczerwieni lub też z komunikacji blutooth. W każdym z tych przypadków niezbędny jest jednak odbiornik, który musi znajdować się dodatkowo (w przypadku podczerwieni) w polu widzenia myszy.

Część myszy bezprzewodowych dostarczana jest z ładowarką, która pełni jednocześnie rolę stacji odbiorczej dla sygnału.

Jak podłączyć

Mysz jest podłączana do komputera za pomocą złącza PS/2 lub USB. Standard PS/2 zdecydowanie wychodzi już z użycia. Kupując mysz USB możemy podłączyć ją nie tylko do komputera, ale np. do monitora, który będzie miał wbudowany hub USB.

W przypadku myszy bezprzewodowej do komputera musi zostać podpięty odbiornik. Dominującym złączem jest tu także USB.