INFOTEKA
AGDKOMPUTERYRTV
Chłodziarko-zamrażarki(417)
Czajniki(142)
Kuchenki Mikrofalowe(156)
Kuchnie(293)
Odkurzacze(279)
Okapy(325)
Piekarniki(306)
Płyty(371)
Pralki(386)
Zamrażarki(107)
Zmywarki(435)
Żelazka(98)
Karty graficzne(144)
Karty muzyczne(2)
Płyty główne(18)
Kamery internetowe(57)
Klawiatury(73)
Monitory LCD(160)
Myszy(136)
Słuchawki(53)
Aparaty cyfrowe(179)
Kamery cyfrowe(65)
TV CRT (tradycyjne)(24)
TV LCD (ciekłokrystaliczne)(24)
TV PDP (plazmowe)(14)
TV TP (projekcyjne)(8)
Odtwarzacze przenośne(20)
Odtwarzacze samochodowe(23)

Wybór klawiatury

Klawiatura to ten element komputera, z którym styczność mamy dosłownie na co dzień. Nic więc dziwnego, że jej wybór powinien być dokonywany ze szczególną starannością.

Standardowa klawiatura komputerowa ma 101 klawiszy, przeznaczona dla systemu Windows jest dodatkowo poszerzona o trzy klawisze ułatwiające dostęp do funkcji systemu. Większość klawiatur ma także dodatkowe klawisze realizujące różne funkcje, takie jak możliwość szybkiego uruchomienia wybranych aplikacji, czy też sterowanie np. głośnością dźwięku.

Ergonomia

Osoby spędzające przy klawiaturze dużo czasu powinny szczególną uwagę zwrócić na to, czy klawiatura ma możliwość regulacji położenia. Klawiatura powinna mieć regulowaną wysokość podpórek, opcjonalnie podpórkę pod nadgarstki (podpórki pod nadgarstki dostępne są także osobno i pasują do większości klawiatur).  Spotyka się klawiatury specjalnie wyprofilowane do naturalnego ułożenia dłoni, przeważnie złamane w pół w kształcie litery V.    

Układ klawiszy

Standardowo klawiatura składa się z bloku głównego, bloku numerycznego, bloku klawiszy kursora, bloku klawiszy dodatkowych, bloku klawiszy funkcyjnych. Poszczególne modele klawiatur mogą znacznie różnić się pod kątem rozłożenia tych bloków, czasami niektóre z nich mogą być połączone ze sobą w jedną grupę klawiszy. Różna jest także wielkość klawiszy specjalnych, takich jak spacja, Enter, Backspace.

Klawiatura służąca głównie do wprowadzania danych powinna mieć pełnowymiarowe klawisze w czytelnym układzie, z jasno wydzielonymi grupami klawiszy (blok numeryczny, blok kursora). Ważny jest także duży klawisz ENTER, Backspace i pełnowymiarowa spacja oraz klawisze SHIFT.

Klawisze

W przypadku klawiszy warto zwrócić uwagę na opór, jaki stawiają podczas naciskania, na wydawany dźwięk oraz skok. Skokiem klawisza określa się odległość, na jaką należy wcisnąć klawisz, by klawiatura odnotowała, że został on wciśnięty. Spotyka się zarówno klawiatury z wysokim jak i z niskim skokiem, wybór jest kwestią indywidualnych preferencji. 

Dodatkowe klawisze

Klawisze multimedialne występują w liczbie od kilku do nawet kilkunastu. Klawiatury znacznie różnią się ich rozmieszczeniem, kształtem, a także przypisanymi do nich funkcjami, często też oferują możliwość samodzielnego określenia, jaka akcja ma zostać podjęta po naciśnięciu wybranego klawisza.

Należy pamiętać, że z jednej strony dodatkowe przyciski nie są niezbędne do  pracy z komputerem (wszystkie realizowane przez nie funkcje można osiągnąć poprzez wybór odpowiedniej opcji z paska uruchamiania, menu lub z programu), z drugiej jednak strony znacznie ułatwiają niektóre czynności (jak np. szybkie uruchomienie poczty, włączenie lub wyłączenie dźwięku, odtworzenie kolejnego utworu). 

Można spotkać klawiatury oferujące dodatkowe urządzenia sterujące takie jak pokrętła a nawet touch pad`y.

Przewodowa czy bezprzewodowa

Niewątpliwą zaletą klawiatury bezprzewodowej jest zwiększona mobilność i brak kabla łączącego ją z komputerem. Należy jednak pamiętać, że rozwiązania takie są przeważnie droższe, a klawiatura jest zasilana przez baterie lub akumulatory, które co pewien czas muszą być wymieniane bądź ładowane. Jeśli klawiatura jest używana zawsze w jednym miejscu (np. przed ekranem monitora), można rozważyć zakup klawiatury przewodowej, jeśli zaś monitorem jest np. ekran telewizora, a komputer służy raczej jako centrum rozrywki niż miejsce pracy, dobrym wyborem będzie jej bezprzewodowy odpowiednik.

Jak podłączyć

Klawiatura jest podłączana do komputera za pomocą złącza PS/2 lub USB. Standard PS/2 zdecydowanie wychodzi już z użycia, a kupując klawiaturę USB możemy podłączyć ją nie tylko do komputera, ale np. do monitora, który będzie miał wbudowany hub USB. W razie konieczności klawiaturę USB możemy podłączyć do złącza PS/2 za pomocą specjalnej przejściówki.

W przypadku klawiatury bezprzewodowej do komputera musi zostać podpięty odbiornik. Dominującym złączem jest tu także USB.

Klawiatura dla gracza

Osobną kategorią klawiatur są te przeznaczone dla graczy komputerowych. Mają one cechy raczej niespotykane w zwykłych klawiaturach, takie jak podświetlane, często także wyjmowane klawisze, pozłacane styki, specjalne oprogramowanie, które pozwala np. na blokadę klawiszy Windows podczas gry, możliwość raportowania wciśnięcia do kilku klawiszy naraz.