INFOTEKA
AGDKOMPUTERYRTV
Chłodziarko-zamrażarki(417)
Czajniki(142)
Kuchenki Mikrofalowe(156)
Kuchnie(293)
Odkurzacze(279)
Okapy(325)
Piekarniki(306)
Płyty(371)
Pralki(386)
Zamrażarki(107)
Zmywarki(435)
Żelazka(98)
Karty graficzne(144)
Karty muzyczne(2)
Płyty główne(18)
Kamery internetowe(57)
Klawiatury(73)
Monitory LCD(160)
Myszy(136)
Słuchawki(53)
Aparaty cyfrowe(179)
Kamery cyfrowe(65)
TV CRT (tradycyjne)(24)
TV LCD (ciekłokrystaliczne)(24)
TV PDP (plazmowe)(14)
TV TP (projekcyjne)(8)
Odtwarzacze przenośne(20)
Odtwarzacze samochodowe(23)

Kuchnie

Kuchnie są bardzo różnorodną grupą AGD. Przede wszystkim rozróżniamy kuchnie wolno stojące i do zabudowy. W każdej z tych podgrup możemy mówić o kuchniach gazowych (czyli takich, w których zarówno palniki jak i piekarnik zasilane są gazem), gazowo-elektrycznych (czyli takich, w których palniki są gazowe, a piekarnik elektryczny; odwrotny układ nie występuje) i elektrycznych (czyli takich, gdzie zarówno palniki jak i piekarnik są elektryczne). Również kuchenki elektryczne możemy podzielić ze względu na to jak płyta grzejna jest w nich zastosowana. Wyróżniamy tu kuchenki z płytami żeliwnymi (są one najtańsze, ale zarazem najmniej popularne zarówno wśród producentów jak i kupujących), kuchenki z płytami ceramicznymi (są najpopularniejsze, jeśli chodzi o ofertę kuchenek elektrycznych, płyta jest elegancka i łatwa w czyszczeniu, pola szybko się rozgrzewają i jest do wyboru kilka poziomów mocy), kuchenki z płytami indukcyjnymi (najbardziej zaawansowane i zarazem najdroższe; do gotowania wymagają garnków ze specjalnym dnem ze stali ferromagnetycznej). Dla bardzo zapobiegliwych klientów są dostępne jeszcze kuchenki z płytami kombinowanymi, gdzie płyta ma zarówno palniki gazowe jak i elektryczne.

W wypadku kuchenek elektrycznych istotny jest sposób podłączenia do sieci. Większość kuchenek przystosowana jest do zwykłego napięcia przemiennego z gniazdka: 220-230 V. Należy pamiętać, że obwód zasilający ze stykiem ochronnym (uziemieniem) oraz przewodami (instalacją) musi wytrzymać prąd o nominale odcinającym minimum 16 A. Instalacje w mieszkaniach budowanych np. w latach pięćdziesiątych będą wymagały przerobienia. W kuchenkach z płytą elektryczną pobór mocy zwykle przekracza 6,3 kW, więc wymagane jest minimum dwufazowe zasilanie. Należy bezwzględnie sprawdzić ww. parametry instalacji elektrycznej przed decyzją o zakupie kuchenki elektrycznej zwłaszcza w bloku mieszkalnym. Najlepiej udać się w tym celu do administratora budynku lub zadzwonić do obsługującego nas zakładu energetycznego. W domach jednorodzinnych dostępna jest zwykle specyfikacja techniczna zawarta w projekcie budynku.

Wybierając kuchenkę warto również zwrócić uwagę na różnorodne funkcje piekarnika.

 

Kuchenki z płytami elektrycznymi są niewątpliwie łatwiejsze do utrzymania w czystości niż kuchenki z płytami gazowymi. Do czyszczenia kuchenek elektrycznych zaleca się używanie specjalnie do tego przeznaczonych środków. Jeśli chodzi o czyszczenie piekarnika, to wiele modeli kuchenek ma programy samoczyszczące. Jednym z proponowanych jest specjalny program AquaClean wymagający tylko wlania wody do blachy w piekarniku. Cały proces trwa 30 min. w temperaturze 50 stopni, potem należy tylko przetrzeć wnętrze wilgotną ściereczką. Inne sposoby czyszczenia to czyszczenie pirolityczne (polega na rozgrzaniu piekarnika do bardzo wysokich temperatur, po czym następuje rozpad związków chemicznych i możliwość „wymiecenia” zwęglonych resztek pokarmu). Jeszcze inny sposób, to zastosowanie specjalnych wkładów katalitycznych (są to grube blachy, pokryte specjalną emalią, która nie wchodzi w silne reakcje chemiczne z innymi związkami, ich zastosowanie znacznie ułatwia czyszczenie piekarnika).

W niektórych modelach kuchni stosowany jest system tzw. „zimnych drzwi”. Są to podwójne lub potrójne drzwi zapewniające bezpieczną temperaturę drzwi piekarnika (poniżej 50 stopni) niezależnie od temperatury wewnątrz komory. Efekt osiąga się dzięki zastosowaniu przerw pomiędzy szybami.

Wszystkie kuchnie w Infotece