INFOTEKA
AGDKOMPUTERYRTV
Chłodziarko-zamrażarki(417)
Czajniki(142)
Kuchenki Mikrofalowe(156)
Kuchnie(293)
Odkurzacze(279)
Okapy(325)
Piekarniki(306)
Płyty(371)
Pralki(386)
Zamrażarki(107)
Zmywarki(435)
Żelazka(98)
Karty graficzne(144)
Karty muzyczne(2)
Płyty główne(18)
Kamery internetowe(57)
Klawiatury(73)
Monitory LCD(160)
Myszy(136)
Słuchawki(53)
Aparaty cyfrowe(179)
Kamery cyfrowe(65)
TV CRT (tradycyjne)(24)
TV LCD (ciekłokrystaliczne)(24)
TV PDP (plazmowe)(14)
TV TP (projekcyjne)(8)
Odtwarzacze przenośne(20)
Odtwarzacze samochodowe(23)

Złącza PC ogólnego przeznaczenia

IEEE 1394

IEEE 1394 jest standardem opisującym interfejs szybkiego łącza szeregowego przeznaczonego głównie do połączeń multimedialnych pomiędzy komputerami, urządzeniami peryferyjnymi i urządzeniami elektroniki konsumenckiej jak kamkordery, cyfrowe aparaty fotograficzne, drukarki, odbiorniki TV, odtwarzacze i rejestratory DVD.

Standard powstał w 1986 r. w firmie Apple Computer pod nazwą „FireWire”. W wersji 4-kontaktowej (bez zasilania) jest znany jako i.Link. Zapewnia dwukierunkową szeregową transmisję o przepływności do 400 Mbit/s i jest podstawowym interfejsem dla cyfrowych kamkorderów (DV).

Fotografie poniżej przedstawiają elementy złącza w obu wersjach.

  

 

    

PCMCIA (ang. Personal Computer Memory Card International Association)

PC Card jest standardem kart rozszerzeń dla komputerów przenośnych promowanym przez stowarzyszenie PCMCIA, dlatego nazywa się je zamiennie PCMCIA. Istnieją trzy rodzaje kart PCMCIA:

  • Typu I – o grubości 3,3 mm,
  • Typu II o grubości 5,0 mm,
  • Typu III o grubości 10,5 mm.

Każda karta ma szerokość 54,0 mm i długość 85,6 mm i współpracuje ze złączem o 68 kontaktach.

Gniazda zapewniające 32-bitowy transfer danych pracują z przepływnością do 133 MB/s przy napięciu 3,3 V.

Zastosowania PC Card w komputerach są bardzo szerokie: od rozszerzeń pamięci, twarde dyski, modemy, po tunery radiowe i telewizyjne. Znalazły również zastosowanie w odbiornikach płatnej telewizji cyfrowej jako gniazdo CI (ang. Common Interface) obsługujące CAM (ang. Conditional Access Module) służące do umieszczania karty dostępu warunkowego (ang. smart card). Patrz fotografia poniżej.

 

USB

USB (ang. Universal Serial Bus) – jest uniwersalnym interfejsem szeregowym, służącym do połączeń pomiędzy komputerem PC a urządzeniami peryferyjnymi. Obecnie USB praktycznie wyparł wszystkie inne wcześniej spotykane magistrale. Znalazł również zastosowanie w elektronicznym sprzęcie konsumenckim. Na jego popularność wpłynęły znacznie lepsze właściwości plug-and-play pozwalające dołączać nowe urządzenia bez konieczności restartu komputera i ręcznego instalowania sterowników.

Magistrala USB zgodna ze specyfikacją 1.1 może przesyłać dane z maksymalną prędkością 1,5 Mbit/s (Low-Speed) lub 12 Mbit/s (Full-Speed), a zgodna ze specyfikacją 2.0 również z prędkością 480 Mbit/s (Hi-Speed).

Złącze jest niesymetryczne, tzn. inne w komputerze, a inne w dołączanym urządzeniu. W komputerze stosuje się gniazdo Typ A (na fotografiach z lewej), a w urządzeniach gniazdo Typ B (na fotografiach z prawej). Niektóre miniaturowe urządzenia są wyposażone w mniejszą wersję złącza zwaną Mini-B lub Mini-B ver.2. I zapowiadana jest dalsza miniaturyzacja tego złącza.

Kable USB są zakończone wtykiem Typu A z jednej strony i wtykiem Typu B z drugiej (na fotografiach odpowiednio z lewej i z prawej). Są dostępne również przedłużacze USB zakończone wtykiem i gniazdem typu A. Typowe długości przewodów USB to 3 i 5 m.

 

Pamięć USB

Pamięć USB znana również pod takimi nazwami jak: PenDrive, FlashDrive, FlashDisc, Flash Memory Stick PenDrive to najpopularniejszy obecnie typ stałej pamięci przenośnej. Można ją dołączać bezpośrednio do komputera przez złącze USB. Trafiła także do elektronicznych urządzeń konsumenckich jako nośnik plików multimedialnych. Często występuję wspólnie z dyktafonem, radioodbiornikiem UKF FM czy odtwarzaczem MP3. Jej niezaprzeczalną zaletą jest trwałość (brak ruchomych części), niewielkie rozmiary i wciąż malejąca cena.

RS-232C

RS-232 jest normą opisującą interfejs szeregowej transmisji danych pomiędzy urządzeniami końcowymi jak np. komputer, a urządzeniami przesyłania danych, jak np. modem. Norma definiuje również standard złączy. Wersja RS-232C (najbardziej rozpowszechniona) pozwalała na przesyłanie danych z maksymalną szybkością 20 kbit/s na odległość do 15m.

Obecnie stosowane w komputerach klasy PC układy UART (ang. Universal Asynchronous Receiver and Transmitter) typu 16550A pozwalają na transmisję z prędkością do 115 200 b/s.

Złącze magistrali RS-232C należy do rodziny D-sub. Początkowo było to złącze o 25 kontaktach typu DB-25, a potem DE-9. W komputerze montuje się część męską, a w modemie część żeńską złącza (patrz foto).

Interfejs RS-232C występuje w niektórych odbiornikach telewizyjnych wyższej klasy, w szczególności tych, które są przystosowane do współpracy z komputerem. Stosowane złącza to DE-9M lub ostatnio Mini-DIN 9.

 

RJ45

RJ45 (ang. Registered Jack – Type 45) jest standardem złącza stosowanym do połączeń w lokalnych sieciach komputerowych (ang. Local Area Network– LAN). Ethernet LAN składa się z węzłów sieci i wspólnego medium połączeniowego komunikujących się za pomocą protokołu CSMA/CD (ang. Carrier Sense Multiple Access with Collision Detection).

Ethernet, a dokładnie protokół CSMA/CD jest opisany w normie IEEE802.3.

Podstawowym medium transmisyjnym Ethernetu jest obecnie tzw. skrętka miedziana. Kabel składa się z 4 skręconych par izolowanych przewodów miedzianych zakończonych wtykiem RJ45. Węzeł sieci jest wyposażony w kartę sieciową zakończoną gniazdem RJ45. 8-kontaktowe złącze RJ45 należy do rodziny złącz modularnych stosowanych do połączeń sprzętu telekomunikacyjnego.