INFOTEKA
AGDKOMPUTERYRTV
Chłodziarko-zamrażarki(417)
Czajniki(142)
Kuchenki Mikrofalowe(156)
Kuchnie(293)
Odkurzacze(279)
Okapy(325)
Piekarniki(306)
Płyty(371)
Pralki(386)
Zamrażarki(107)
Zmywarki(435)
Żelazka(98)
Karty graficzne(144)
Karty muzyczne(2)
Płyty główne(18)
Kamery internetowe(57)
Klawiatury(73)
Monitory LCD(160)
Myszy(136)
Słuchawki(53)
Aparaty cyfrowe(179)
Kamery cyfrowe(65)
TV CRT (tradycyjne)(24)
TV LCD (ciekłokrystaliczne)(24)
TV PDP (plazmowe)(14)
TV TP (projekcyjne)(8)
Odtwarzacze przenośne(20)
Odtwarzacze samochodowe(23)

Złącza zasilające AC

Wprowadzenie

W zależności od klasy ochronności przed porażeniem urządzenia zasilanego bezpośrednio z sieci energetycznej jednofazowego prądu przemiennego 230 V, złącze zasilające tego urządzenia może być dwu- lub trzykontaktowe.

Klasa I wymaga zasilania trzyżyłowego z przewodem ochronnym. Dotyczy urządzeń, w których zastosowano tylko izolację podstawową i wyposażono w zaciski ochronne do łączenia części przewodzących dostępnych dla dotyku z przewodem ochronnym układu sieciowego. Do urządzeń domowych w klasie I zalicza się m.in. pralki, chłodziarki, kuchenki oraz inne urządzenia, w których części przewodzące dostępne dla dotyku mogą znaleźć się pod napięciem w razie uszkodzenia urządzenia.

Klasa II nie wymaga uziemienia, czyli wystarczy dwużyłowy przewód zasilający. Dotyczy urządzeń, w których zastosowano izolację podstawową oraz izolację dodatkową – wszystkie części przewodzące dostępne (niezależnie od izolacji roboczej) są oddzielone od części czynnych izolacją podwójną lub wzmocnioną, której konstrukcja uniemożliwia powstanie uszkodzenia grożącego porażeniem w warunkach normalnego użytkowania podczas założonego czasu trwałości wyrobu. Do urządzeń tych zalicza się większość urządzeń domowych mających obudowy z tworzyw sztucznych, gdzie części przewodzące są niedostępne dla dotyku nawet w razie uszkodzenia urządzenia.

Złącze sieciowe ścienne

Dla złącza dwukontaktowego istnieje w Europie jeden standard wtyku płaskiego tzw. Europlug lub CEE7/16. Jego obciążalność wynosi 2,5 A. Ponieważ wtyk można włożyć dowolnie do gniazda, nie ma wymagań co do położenia przewodu fazowego i zerowego. Przykłady wykonania na fotografii poniżej. 

Dla złącza trzykontaktowego w Polsce obowiązuje standard oznaczony w IEC 60320 jako Typ E. Kołek uziemiający powinien być u góry, a przewód fazowy powinien być z lewej strony. Gniazdo i wtyk są pokazane na zdjęciu poniżej od lewej strony. Z prawej pokazano wersję hybrydową pasującą zarówno do polskiego jak i niemieckiego gniazda.

  

Złącze sieciowe panelowe

Złącza sieciowe panelowe występują od strony zasilanej aparatury, kiedy kabel jest odłączalny. Opisane są Normą Międzynarodową IEC 60320. Zdjęcia poniżej pokazują dwa przykłady wtyków trzykontaktowych i jeden dwukontaktowy.