INFOTEKA
AGDKOMPUTERYRTV
Chłodziarko-zamrażarki(417)
Czajniki(142)
Kuchenki Mikrofalowe(156)
Kuchnie(293)
Odkurzacze(279)
Okapy(325)
Piekarniki(306)
Płyty(371)
Pralki(386)
Zamrażarki(107)
Zmywarki(435)
Żelazka(98)
Karty graficzne(144)
Karty muzyczne(2)
Płyty główne(18)
Kamery internetowe(57)
Klawiatury(73)
Monitory LCD(160)
Myszy(136)
Słuchawki(53)
Aparaty cyfrowe(179)
Kamery cyfrowe(65)
TV CRT (tradycyjne)(24)
TV LCD (ciekłokrystaliczne)(24)
TV PDP (plazmowe)(14)
TV TP (projekcyjne)(8)
Odtwarzacze przenośne(20)
Odtwarzacze samochodowe(23)

Okapy

Okap jest urządzeniem montowanym nad kuchenką lub płytą kuchenną. Aby właściwie spełniał swoje funkcje, jego szerokość powinna być co najmniej taka jak szerokość kuchni nad którą jest zamontowany lub większa.

Wyróżniamy okapy uniwersalne, przyścienne, szafkowe i wyspowe.

  • Okapy uniwersalne należą do najtańszych, można je powiesić zarówno pod szafką jak i bezpośrednio na ścianie, bez żadnej szafki.

  • Okapy przyścienne, jak sama nazwa wskazuje, montowane są bezpośrednio przy ścianie. Tył okapu jest płaski i zapewnia właściwe „przyleganie” i trzymanie się na ścianie. Nad okapem nie ma możliwości umieszczenia szafki.

  • Okapy szafkowe montuje się w specjalnie do tego przystosowanych szafkach, wyróżniamy tu okapy podszafkowe szufladowe, szafkowe zabudowane i uchylne. Okapy szafkowe nie różnią się skutecznością działania ani "osiągami", a jedynie sposobem montażu. Należy wybrać taki wariant, który najlepiej będzie pasował do posiadanych przez nas lub planowanych do kupienia szafek. 

  • Okapy wyspowe są najbardziej zaawansowane technologicznie. Ich cechą charakterystyczną jest montaż bezpośrednio do sufitu, zazwyczaj pośrodku kuchni nad specjalną wyspą, na której znajduje się płyta grzewcza. Okapy wyspowe należą również do najdroższych modeli okapów.

Okap może być montowany do indywidualnego (odseparowanego) przewodu kominowego z odprowadzeniem na zewnątrz budynku. Nietypowy okap  wyspowy będzie wymagał dodatkowo odpowiedniego przewodu wentylacyjnego poprowadzonego po suficie kuchni. Nie wolno podłączać okapu do przewodu kominowego odprowadzającego spaliny z podgrzewacza wody czy pieca akumulacyjnego. Większość oferowanych okapów pracuje zarówno jako wyciąg i jako pochłaniacz. Do prawidłowego działania funkcji pochłaniacza (obieg zamknięty) niezbędny jest filtr węglowy. W większości modeli oferowanych na rynku dołączane są dwa filtry: metalowy (wyposażenie okapu w filtr węglowy zależne jest już od indywidualnego modelu – czasami trzeba go dokupić) i węglowy. Metalowy z reguły można samodzielnie demontować i myć (niektóre np. w zmywarce). Filtr węglowy służy do pochłaniania substancji zapachowych, przy normalnym użytkowaniu zaleca się jego wymienianie raz na rok. Oprócz tego wyróżniamy filtr akrylowy (zbudowany ze specjalnych włókien syntetycznych, którego zadaniem jest zbieranie drobin tłuszczów oraz innych zanieczyszczeń z pochłanianych oparów; charakteryzuje go duża chłonność wilgoci i oparów; powinien być wymieniany co trzy, cztery miesiące), filtr odtłuszczający (zatrzymujący kuchenne opary, a zwłaszcza drobinki tłuszczu), filtr papierowy (rodzaj filtra przeciwtłuszczowego wykonany ze specjalnego rodzaju papieru; podlega wymianie co dwa, trzy miesiące), filtr włókninowy (rodzaj filtra przeciwtłuszczowego, którego zadaniem jest zbieranie drobin tłuszczu i innych kuchennych zanieczyszczeń; podlega wymianie co dwa, trzy miesiące). Wybierając okap należy więc zwrócić również uwagę na rodzaje filtrów znajdujących się w urządzeniu i na ich koszt, co może mieć istotne znaczenie w procesie eksploatacji okapu.

Wszystkie okapy w Infotece