INFOTEKA
AGDKOMPUTERYRTV
Chłodziarko-zamrażarki(417)
Czajniki(142)
Kuchenki Mikrofalowe(156)
Kuchnie(293)
Odkurzacze(279)
Okapy(325)
Piekarniki(306)
Płyty(371)
Pralki(386)
Zamrażarki(107)
Zmywarki(435)
Żelazka(98)
Karty graficzne(144)
Karty muzyczne(2)
Płyty główne(18)
Kamery internetowe(57)
Klawiatury(73)
Monitory LCD(160)
Myszy(136)
Słuchawki(53)
Aparaty cyfrowe(179)
Kamery cyfrowe(65)
TV CRT (tradycyjne)(24)
TV LCD (ciekłokrystaliczne)(24)
TV PDP (plazmowe)(14)
TV TP (projekcyjne)(8)
Odtwarzacze przenośne(20)
Odtwarzacze samochodowe(23)

Odkurzacze

Wśród odkurzaczy wyróżniamy odkurzacze tradycyjne i wieloczynnościowe. Odkurzacze tradycyjne możemy wykorzystać do odkurzania tylko „na sucho”. Dzielą się one na workowe i bezworkowe. Do lamusa przechodzą odkurzacze z workiem tekstylnym, które są nieefektywne i nieestetyczne. Zmniejszają moc ssania i kurzą przy ich opróżnianiu.

W odkurzaczach z workami papierowymi (jednokrotnego użytku). Worek stanowi ważne ogniwo filtracyjne odkurzacza.

Najważniejsze worki papierowe, z jakimi możemy się spotkać na rynku to:

 • S-bag – worek o harmonijkowej budowie pasujący do wielu modeli odkurzaczy. Jego kształt po wypełnieniu dopasowuje się do kształtu komory odkurzacza, umożliwia wciąganie nawet dużych zanieczyszczeń.
 • S-bag Clinic – pochłaniający 99% pyłków, zarodników, kurzu i roztoczy, szczególnie polecany alergikom.. Niestety część producentów oferuje specjalne modele worków tylko do swoich odkurzaczy. Niektóre są uniwersalne i pasują do różnych modeli np. „S-bag”. Oczywiście przed zakupem należy się zorientować, jakie worki są dostępne do modelu odkurzacza, który chcemy kupić. Warto zwrócić uwagę na relację cena odkurzacza do ceny worków (podobnie jak w przypadku drukarek i wkładów z tuszami) – może się bowiem okazać, że kupimy relatywnie tanie model odkurzacza, ale jego eksploatacja poprzez wysoką cenę worków okaże się dość kosztowna.
 • S-bag Anti-odour – wzbogacony o warstwę węgla, eliminujący przykre zapachy.
 • MicroBag – worek z materiału o zwiększonej filtracji, dzięki czemu jest większa moc ssania i przedłużona żywotność odkurzacza; plastyczność worka umożliwia jego dłuższe użytkowanie niż ma to miejsce w wypadku worków plastikowych.
 • SAFBAG – worki wykonane z wieloskładnikowej włókniny, złożonej z 5 warstw. Trzy warstwy to włókniny filtracyjne dla zanieczyszczeń drobnych i grubych, pozostałe dwie warstwy służą do pochłaniania zanieczyszczeń ultradrobnych. Powietrze wydobywające się z odkurzaczy z zastosowaniem tych worków jest oczyszczone z kurzu i szkodliwych pyłów.

Niektóre rodzaje worków, po ich wyjęciu, można zamknąć zasuwając odpowiednia klapkę, minimalizując tym samym ryzyko ulotnienia się resztek kurzu.

Praktycznie wszystkie modele oferowanych obecnie odkurzaczy z workiem papierowym zapewniają bardzo dobrą ochronę przed kurzem i wszelkiego rodzaju roztoczami. Jest to szczególnie istotne dla alergików i osób posiadających małe dzieci. Każdy z producentów oferuje swój zaawansowany system filtracji dokładnie oczyszczający sprzątane pomieszczenia. W różnych modelach odkurzaczy występują różne filtry. I tak wyróżniamy np. filtry HEPA z powłoką bakteriobójczą, nie przepuszczają żadnych ilości alergenów do powietrza, są wielokrotnego użycia, nie wymagają czyszczenia i zabijają bakterie i wirusy. Niektóre odkurzacze wykorzystują w swoich najbardziej zaawansowanych modelach na powierzchni filtrów bakteriobójcze jony srebra.  Generalnie na zaawansowane systemy filtracyjne warto zwracać uwagę w szczególności, gdy w gospodarstwie domowym są małe dzieci, osoby chore na astmę lub alergicy.

Odkurzacze bezworkowe mają specjalny pojemnik na zanieczyszczenia, który po zapełnieniu można w łatwy sposób zdemontować i opróżnić. Odkurzacze bezworkowe wykorzystują w swym działaniu siłę odśrodkową podobną do tej, jaka powstaje w trakcie cyklonu. Wadą takich odkurzaczy jest kłopotliwy sposób opróżniania. Niestety część kurzu, a co za tym idzie, drobnoustrojów, uwalniana jest na zewnątrz i pozostaje w odkurzanym pomieszczeniu.

W odkurzaczach bezworkowych najpierw staramy się wszystko dobrze zebrać, filtrować oraz trzymać w hermetycznie zamkniętym odkurzaczu, a potem pojemnik otwieramy, po czym kurz i drobnoustroje wylatują nam w powietrze. Trzeba to wtedy robić w śmietniku, co może być  kłopotliwe.

Poza tym wyjmowany pojemnik trzeba myć – co też może być nieprzyjemne. Taki pojemnik bardzo szybko zużywa się pod względem estetycznym.

Odkurzacze wieloczynnościowe dzielą się na wet&dry (czyli te pozwalające na odkurzanie na mokro – np. rozlana kawa - i na sucho) oraz na piorące (oprócz odkurzania na sucho i mokro także piorą).

Jedną z ważniejszych funkcji odkurzacza jest regulacja siły ssania. Funkcja regulacji siły jest dostępna w wersji ręcznej i elektronicznej, wykorzystującej przyciski lekkodotykowe. Cały proces odbywa się zwykle bardzo płynnie. W bardziej zaawansowanych modelach regulacja ta dostępna jest w pilocie na rączce lub przy rurze. Ta cecha sprawdza się szczególnie przy odkurzaniu delikatnych tkanin jak np. firanki. W najbardziej zaawansowanych technologicznie modelach moc ssania regulowana jest zupełnie automatycznie w zależności od odkurzanej powierzchni.

Standardem stają się następujące opcje:

 • Rury teleskopowe – umożliwiają wydłużanie i skracanie rur odkurzacza. Ta zaleta sprawdza się szczególnie wtedy, gdy z urządzenia korzystają osoby o różnym wzroście.
 • Obrotowe mocowanie węża ssącego – umożliwia to obracanie się węża w promieniu 360 stopni, gwarantując pełną swobodę ruchów.
 • Zwijacz – służy temu, aby pod nogami nie plątał nam się kabel, nie skręcał i nie niszczył.
 • Parkowanie w pionie i poziomie – specjalny uchwyt umożliwiający zaczepienie rury przy odstawianiu odkurzacza.
 • Schowek na akcesoria – miejsce do przechowywania dołączonych przez producenta końcówek.
 • Listwa ochronna – umieszczona na wysokości standardowej listwy podłogowej, zapewnia ochronę w wypadku uderzeń i otarć urządzenia o ścianę.

Bardzo istotnym elementem decydującym o możliwościach wykorzystania odkurzacza są dołączone do niego różnorodne końcówki. Są to miedzy innymi:

elektroszczotka (zwiększa siłę ssania i usuwa zanieczyszczenia takie jak sierść, włosy, nitki), turboszczotka (zwiększa siłę ssania umożliwiając głębokie odkurzanie, dając efekt porównywalny z wytrzepaniem dywanu czy wykładziny), szczotka do tapicerki, szczotka mała a także szczelinówka  (specjalna końcówka o wydłużonej i zwężonej konstrukcji). Oprócz tego w odkurzaczach wieloczynnościowych dostępne są następujące rodzaje szczotek: ssawka rozpylająca duża (służy do zasysania wody oraz do czyszczenia na mokro dywanów),  listwa szczotkowa (nakładana na ssawkę rozpylająca dużą – służy do zasysania wody z twardych powierzchni), ssawka rozpylająca mała (służy do czyszczenia na mokro małych powierzchni tapicerowanych), głowica piorąca (przeznaczona do prania lub odkurzania na mokro), ssawka do mycia okien (doskonale sprawdza się przy myciu okien). 

Przy zakupie odkurzacza warto jeszcze zwrócić uwagę na:

 • wagę, która da o sobie znać przy każdorazowym przenoszeniu urządzenia np. wnoszeniu na schody.
 • głośność, która zależy od stopnia zapełnienia worka.

Ciekawe, że… wielkość odkurzacza wcale nie świadczy o jego mocy i pojemności. Poza tym moc znamionowa silnika (np. 1500 W)  nie jest równoważna z mocą ssania (Air-Watt) choć w dużej mierze ją determinuje. Większa moc to większa efektywność sprzątania, jednakże oznacza to większe zużycie prądu.

Wszystkie odkurzacze w Infotece