INFOTEKA
AGDKOMPUTERYRTV
Chłodziarko-zamrażarki(417)
Czajniki(142)
Kuchenki Mikrofalowe(156)
Kuchnie(293)
Odkurzacze(279)
Okapy(325)
Piekarniki(306)
Płyty(371)
Pralki(386)
Zamrażarki(107)
Zmywarki(435)
Żelazka(98)
Karty graficzne(144)
Karty muzyczne(2)
Płyty główne(18)
Kamery internetowe(57)
Klawiatury(73)
Monitory LCD(160)
Myszy(136)
Słuchawki(53)
Aparaty cyfrowe(179)
Kamery cyfrowe(65)
TV CRT (tradycyjne)(24)
TV LCD (ciekłokrystaliczne)(24)
TV PDP (plazmowe)(14)
TV TP (projekcyjne)(8)
Odtwarzacze przenośne(20)
Odtwarzacze samochodowe(23)

Piekarniki

Wśród piekarników wyróżniamy piekarniki samodzielne do zabudowy (można je umieścić między szafkami, mają własne sterowanie, nie wymagają płyty), a także piekarniki współpracujące z płytami (piekarnik ma sterowanie zapewniające również obsługę płyty). Jeśli producent posiada w ofercie zarówno piekarnik jak i płytę, to najczęściej sprzedaje je razem w zestawie pod nazwą kuchnia do zabudowy. Dzieląc piekarniki ze względu na sposób zasilania wyróżniamy piekarniki gazowe i elektryczne.  

Istotny jest sposób podłączenia do sieci w wypadku piekarników elektrycznych. Większość piekarników przystosowana jest do zwykłego napięcia przemiennego z gniazdka: 220-230 V. Należy pamiętać, że obwód zasilający ze stykiem ochronnym (uziemieniem) oraz przewodami (instalacją) musi wytrzymać prąd o nominale odcinającym minimum 16 A. Instalacje w mieszkaniach budowanych np. w latach pięćdziesiątych będą wymagały przerobienia. W zestawach z płytą elektryczną pobór mocy zwykle przekracza 6,3 kW, więc wymagane jest minimum dwufazowe zasilanie. Należy bezwzględnie sprawdzić ww. parametry instalacji elektrycznej przed decyzją o zakupie kuchenki elektrycznej, zwłaszcza w bloku mieszkalnym. Najlepiej udać się w tym celu do administratora budynku lub zadzwonić do obsługującego nas zakładu energetycznego. W domach jednorodzinnych taką wiedzą z reguły dysponuje „głowa rodziny” ;)

Jeśli chodzi o czyszczenie piekarnika, to wiele modeli ma programy samoczyszczące. Jednym z proponowanych jest specjalny program AquaClean wymagający tylko wlania wody do blachy w piekarniku. Cały proces trwa 30 minut w temperaturze 50 stopni, potem należy tylko przetrzeć wnętrze wilgotną ściereczką. Inne sposoby czyszczenia to czyszczenie pirolityczne (polega na rozgrzaniu piekarnika do bardzo wysokich temperatur, po czym następuje rozpad związku chemicznego i możliwość „wymiecenia” zwęglonych resztek pokarmu). Jeszcze inny sposób to zastosowanie specjalnych wkładów katalitycznych (są to grube blachy, pokryte specjalną emalią, która nie wchodzi w silne reakcje chemiczne z innymi związkami, ich zastosowanie znacznie ułatwia czyszczenie piekarnika).

W niektórych modelach piekarników stosowany jest system tzw. „zimnych drzwi”. Są to podwójne lub potrójne drzwi zapewniające bezpieczną temperaturę drzwi piekarnika (poniżej 50 stopni) niezależnie od temperatury wewnątrz komory. Efekt osiąga się dzięki zastosowaniu przerw pomiędzy szybami.

W zależności od posiadanych funkcji piekarnika (np. termoobieg, rożen itp.) poszczególni producenci oferują różnorodne programy do przygotowywania potraw.

Wszystkie piekarniki w Infotece