INFOTEKA
AGDKOMPUTERYRTV
Chłodziarko-zamrażarki(417)
Czajniki(142)
Kuchenki Mikrofalowe(156)
Kuchnie(293)
Odkurzacze(279)
Okapy(325)
Piekarniki(306)
Płyty(371)
Pralki(386)
Zamrażarki(107)
Zmywarki(435)
Żelazka(98)
Karty graficzne(144)
Karty muzyczne(2)
Płyty główne(18)
Kamery internetowe(57)
Klawiatury(73)
Monitory LCD(160)
Myszy(136)
Słuchawki(53)
Aparaty cyfrowe(179)
Kamery cyfrowe(65)
TV CRT (tradycyjne)(24)
TV LCD (ciekłokrystaliczne)(24)
TV PDP (plazmowe)(14)
TV TP (projekcyjne)(8)
Odtwarzacze przenośne(20)
Odtwarzacze samochodowe(23)

Pralki

Obecnie w znakomitej większości sprzedawane są pralki automatyczne. Wyposażone są w programator elektroniczny lub mechaniczny. Rozpoznać je możemy po tym, że ten pierwszy obraca się bezszelestnie w obydwie strony, a ten drugi tylko zgodnie z ruchem wskazówek zegara i wydaje "trzeszczący" odgłos. W praktyce jednak, oprócz pewnych walorów estetycznych niczym się nie różnią.

W przeszłości producenci prześcigali się w liczbie oferowanych programów. Teraz widoczna jest tendencja do upraszczania życia konsumentom przez oferowanie ograniczonej liczby programów, używanie tylko jednego pokrętła i odpowiednie nazewnictwo np. „pranie codzienne” czy „łatwe prasowanie”. Ten ostatni to program z delikatnym odwirowaniem i równomiernym rozłożeniem wsadu.

Dla osób chcących szybko uprać małe ilości, oferowane są specjalne krótkie programy na pół załadunku np. 1 lub 2 kg w 30 minut. Inne programy umożliwiają wyłączenie wirowania w celu wyjęcia mokrego załadunku ułatwiającego prasowanie lub ochronę bardzo delikatnych tkanin.

Również elektroniczny wyświetlacz nie wpływa w żaden sposób na jakość prania jednakże znacznie ułatwia obsługę urządzenia. Nowoczesne pralki są na swój sposób „interaktywne” i komunikują się z użytkownikiem zadając mu pytania i podpowiadając najlepsze rozwiązania. Pozwalają np kontrolować czas pozostały do zakończenia cyklu prania

Pralki ogólnie dzielą się na ładowane z frontu i od góry.

Ładowane z frontu mają tę zaletę, że można na nich coś postawić, położyć pranie, powiesić nad nimi szafkę, umieścić na nich takich samych wymiarów suszarkę elektryczną.

Ładowane z góry są bardziej ergonomiczne i nie wymagają kucania. Poza tym zajmują mniej miejsca. Zwykle mają zdejmowalne zbiorniki na proszek, które można łatwo wyczyścić. Zwracać należy uwagę na wewnętrzne drzwiczki, które w starszych modelach mogą połamać zbyt długie paznokcie.

Zaletą niektórych pralek jest podwójna szyba zapobiegająca np. oparzeniu rączki dziecka.

Inną cechą bardziej zaawansowanych pralek jest zatrzymanie bez wypuszczania wody co umożliwia np. wyjęcie mokrych firanek, pozwalające na ich rozwieszenie i stopniowe wyschnięcie.

Kupując pralkę należy zwrócić uwagę na łatwy dostęp do załadunku. Istotny jest tu wymiar drzwiczek (im szersze tym łatwiej znaleźć ostatnią skarpetkę), a także kąt ich otwarcia. Niektórzy producenci pomyśleli nawet o pochyłym bębnie co znacznie ułatwia dostęp do załadunku.

Zbiornik Inox lub z tworzywa? Obydwa mają swoje plusy i minusy różnie  reklamowane przez producentów. Ogólnie można stwierdzić, że jest to jeden z najbardziej żywotnych elementów pralki.

Wszystkie pralki w Infotece.