INFOTEKA
AGDKOMPUTERYRTV
Chłodziarko-zamrażarki(417)
Czajniki(142)
Kuchenki Mikrofalowe(156)
Kuchnie(293)
Odkurzacze(279)
Okapy(325)
Piekarniki(306)
Płyty(371)
Pralki(386)
Zamrażarki(107)
Zmywarki(435)
Żelazka(98)
Karty graficzne(144)
Karty muzyczne(2)
Płyty główne(18)
Kamery internetowe(57)
Klawiatury(73)
Monitory LCD(160)
Myszy(136)
Słuchawki(53)
Aparaty cyfrowe(179)
Kamery cyfrowe(65)
TV CRT (tradycyjne)(24)
TV LCD (ciekłokrystaliczne)(24)
TV PDP (plazmowe)(14)
TV TP (projekcyjne)(8)
Odtwarzacze przenośne(20)
Odtwarzacze samochodowe(23)

Złącza współosiowe w.cz.

Złącze antenowe typu F jest złączem współosiowym o impedancji 75 Ω i paśmie przenoszenia do ok. 1 GHz, stosowanym w sieciach telewizji kablowej i do połączeń pomiędzy konwerterem przyantenowym a wejściem odbiornika TV-SAT. Jest złączem dość tanim – kontakt środkowy wtyku stanowi środkowa żyła kabla współosiowego wykonanego z litego drutu miedzianego, a kontakt zewnętrzny (ekran) stanowią dwie nakrętki: jedna służy do nakręcenia na oplot kabla a druga do skręcenia z ekranem gniazda (patrz foto). Wtyk jest bardzo łatwo oprawić w warunkach domowych bez użycia specjalnych narzędzi.

Jako gniazdo występuje tylko odmiana żeńska złącza a do oprawiania na kablu występuje zarówno odmiana żeńska  jak i męska. Są również dostępne adaptery F: męski/żeński, męski/męski i żeński/żeński oraz adaptery F na inne standardy np. BNC czy IEC 169-2.

 


Złącze antenowe typu IEC 169-2 jest powszechnie obowiązującym standardem złącza antenowego dla telewizji naziemnej i radiofonii FM w Europie. Nazwa pochodzi od numeru Normy Międzynarodowej IEC 169 Radio-frequency connectors, Part 2: Coaxial unmatched connector. Pierwotnie było przeznaczone dla zakresu średniofalowego (MW) gdzie dopasowanie falowe nie jest istotne, stąd w tytule normy słowo „niedopasowany”. Złącze jest stosowane w torze o impedancji falowej 75 Ω, ale z przeliczenia średnic złącza wynika, że jego impedancja jest bliższa 50 Ω. Wtyk jest kłopotliwy w oprawianiu na kablu w warunkach domowych – większość wykonań wymaga użycia lutownicy. Wtyk jest utrzymywany w gnieździe siłą sprężystości kontaktów części żeńskiej złącza.

Odmiana żeńska występuje jako gniazdo antenowe odbiornika TV, magnetowidu i STB. Odmiana męska występuje jako wyjście sygnału w.cz. z magnetowidu lub STB do odbiornika TV Obie odmiany występują jako wtyki do oprawiania na kablu.


Złącze BNC jest profesjonalnym złączem w.cz. do 3 GHz. Występuje w dwóch wykonaniach: 50 Ω i 75 Ω. Występuje w sprzęcie profesjonalnym i półprofesjonalnym do przesyłania sygnałów wizyjnych tam gdzie w sprzęcie powszechnego użytku stosuje się złącza RCA. Wtyk jest utrzymywany w gnieździe za pomocą zatrzasku bagnetowego. Oprawianie na kablu wymaga użycia lutownicy lub specjalnych narzędzi. Wersja BNC 50 Ω różni się od wersji 75 Ω tylko większą średnicą kontaktu środkowego. Tak więc próba włożenia wtyku 50 Ω do gniazda 75 Ω kończy się najczęściej zniszczeniem tulejki wewnętrznej gniazda.

 

Zobacz wszystkie telewizory w Infotece