INFOTEKA
AGDKOMPUTERYRTV
Chłodziarko-zamrażarki(417)
Czajniki(142)
Kuchenki Mikrofalowe(156)
Kuchnie(293)
Odkurzacze(279)
Okapy(325)
Piekarniki(306)
Płyty(371)
Pralki(386)
Zamrażarki(107)
Zmywarki(435)
Żelazka(98)
Karty graficzne(144)
Karty muzyczne(2)
Płyty główne(18)
Kamery internetowe(57)
Klawiatury(73)
Monitory LCD(160)
Myszy(136)
Słuchawki(53)
Aparaty cyfrowe(179)
Kamery cyfrowe(65)
TV CRT (tradycyjne)(24)
TV LCD (ciekłokrystaliczne)(24)
TV PDP (plazmowe)(14)
TV TP (projekcyjne)(8)
Odtwarzacze przenośne(20)
Odtwarzacze samochodowe(23)

Zakresy radiodyfuzji

Zakresy częstotliwości przeznaczone dla radiodyfuzji naziemnej

Wprowadzenie

Podziałów (a poprawnie - przeznaczeń) częstotliwości pomiędzy różne służby radiokomunikacyjne dokonuje się na Światowych Konferencjach Radiokomunikacyjnych (WRC) Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) i zapisuje się je w Regulaminie Radiokomunikacyjnym (RR) w art. 5 w Tabeli Przeznaczeń Częstotliwości. Przeznaczenia częstotliwości w każdym z trzech Regionów,, na jakie podzielona jest kula ziemska są jednakowe.

Na podstawie Tabeli z RR opracowywane są tabele niższego rzędu – regionalne i krajowe. W Europie obowiązuje tzw. Europejska Tabela Wspólnych Przeznaczeń (ang. European Common Allocation – ECA), a w Polsce Krajowa Tabela Przeznaczeń Częstotliwości (KTPCz) aktualizowana co dwa lata i publikowana w Dzienniku Ustaw.

Region 1 obejmuje całą Europę i Afrykę oraz cały obszar byłego ZSRR, Bliski Wschód.

Region 2 obejmuje obszar obu Ameryk.

Region 3 obejmuje resztę, czyli środkową i południową Azję oraz Australię i Oceanię.

Ponadto dla potrzeb planistycznych został wydzielony w Regionie 1 tzw. Europejski Obszar Radiodyfuzyjny (ang. European Broadcasting Area - EBA).

Europejski Obszar Radiodyfuzyjny obejmuje północną część Regionu 1 ograniczoną od południa równoleżnikiem 30ºN (Sahara), a od wschodu południkiem 40ºE wraz z terytorium Turcji, Syrii, Jordanii i Iraku.

Służba radiokomunikacyjna (ang. Radiocommunication service) – nadawanie, przesyłanie lub odbiór fal radiowych dla wypełnienia zadań określonych dla danej służby w międzynarodowych przepisach radiokomunikacyjnych.

Jedną z ważniejszych służb radiokomunikacyjnych jest radiodyfuzja, czyli bezprzewodowa emisja programów radiofonicznych i telewizyjnych.

Radiodyfuzja (ang. Broadcasting)

Pełna definicja ITU-R:

Rozpowszechnianie bezprzewodowe (radiokomunikacyjne) (naziemne i satelitarne) przeznaczone zasadniczo do dostarczania szerokiej publiczności sygnałów wizyjnych, fonicznych, usług multimedialnych i przesyłania danych.

Do dostarczania informacji do ogólnie dostępnych odbiorników powszechnego użytku w radiodyfuzji wykorzystuje się system „punkt – wszędzie”. W przypadku, gdy wymagany jest kanał zwrotny (np. do kontroli dostępu, usług interaktywnych, itd.) w radiodyfuzji wykorzystuje zwykle niesymetryczną infrastrukturę dystrybucji, która pozwala dostarczać informację z wielką przepustowością do użytkowników, z łączem zwrotnym o małej przepustowości do dostawcy usługi.

Radiodyfuzja jako służba radiokomunikacyjna różni się od innych usług telekomunikacyjnych tym, że jest jednokierunkowa (tylko emisja), a odbiorca może pozostawać anonimowy w obszarze zasięgu stacji nadawczej.

Cechy radiodyfuzji:

 • Transmisja jednokierunkowa:
  • bez potwierdzenia,
  • bez możliwości powtórnego przesłania błędnie odebranej informacji.
 • Anonimowość odbiorcy:
  • brak systemowych możliwości sprawdzenia, kto czego słucha lub co ogląda, nawet w systemach z dostępem warunkowym,
  • zabezpieczenie przed identyfikacją pozostanie także w radiodyfuzji interaktywnej.

Radiofonia analogowa naziemna

Ze względu na propagacyjne właściwości fal radiowych pasma częstotliwości dzieli się na leżące poniżej 30 MHz, gdzie stosuje się modulację AM, i leżące powyżej 30 MHz, gdzie stosuje się inne rodzaje modulacji np. FM.

Dla radiofonii poniżej 30 MHz przeznaczone są następujące pasma częstotliwości:

 • pasmo fal długich (ang. Low Frequency Band – LF; Long-waves – LW) – od 148,5 do 283,5 kHz podzielone na kanały o szerokości 9 kHz. Tylko w Regionie 1.
 • pasmo fal średnich (ang. Medium Frequency Band – MF; Medium-waves – MW) – od 526,5 do 1 606,5 kHz podzielone na kanały o szerokości 9 kHz w Regionie 1 i 3 oraz od 525 do 1 705 kHz podzielone na kanały o szerokości 10 kHz w Regionie 2.
 • pasmo fal krótkich (ang. High Frequency Band – HF; Short-waves – SW) – kilkanaście podpasm identyfikowanych długością fali (m.in. 120 m, 90 m, 75 m, 49 m, 41 m, 31 m, 25 m, 19 m, 16 m, 13 m, 11 m) w zakresie częstotliwości pomiędzy 2,3 a 26,1 MHz podzielonych na kanały o szerokości 10 kHz. Art. 5 RR szczegółowo określa możliwości wykorzystywania poszczególnych podpasm w każdym z trzech Regionów.

Dla radiofonii powyżej 30 MHz przeznaczone są następujące częstotliwości:

 • pasmo II VHF (ang. Very High Frequency - Frequency Modulation – VHF FM) – od 87,5 do 108,0 MHz podzielonych na kanały o szerokości ok. 300 kHz w rastrze 100 kHz. W Polsce określane jako UKF FM.

Radiofonia cyfrowa naziemna

Dla radiofonii cyfrowej poniżej 30 MHz przewiduje się system DRM w tych samych pasmach co analogowa AM, natomiast powyżej 30 MHz przewiduje się w paśmie BIII (174-230 MHz) system T-DAB wspólnie z telewizją oraz T-DAB i S-DAB w paśmie L (1452-1492 MHz). W górnej części pasma L dopuszcza się również stosowanie systemu WorldSpace.

Telewizja naziemna

Dla telewizji naziemnej analogowej przeznaczone są następujące pasma częstotliwości:

 • pasmo I VHF – od 47 do 68 MHz podzielone na 3 kanały po 7 MHz (tylko na zachodzie Europy),
 • pasmo III VHF – od 174 do 230 MHz podzielone na 8 kanałów o szerokości 7 MHz (zach. Europa) lub 7 kanałów po 8 MHz (Europa Śr.-Wsch.),
 • pasmo IV i V UHF – od 470 do 862 MHz podzielone na 49 kanałów po 8 MHz w całej Europie.

Telewizja cyfrowa naziemna będzie wprowadzana w systemie DVB-T tylko w pasmach III, IV i V.

Zobacz wszystkie odtwarzacze audio w Infotece

Zobacz wszystkie telewizory w Infotece